Reklama

Obrona Kleofasa

Obrona Kleofasa

10.04.2005
Czyta się kilka minut
Ja, niżej podpisany, staję w obronie Kleofasa i jego przyjaciela, którego imienia nigdy nie miałem okazji poznać. Niejednokrotnie bowiem słyszałem kaznodziejów wskazujących ich tchórzostwo, horyzontalizm, a nawet niewiarę. Pastwili się nad nimi, łagodząc co najwyżej zarzuty stwierdzeniem, że wszyscy się spodziewaliśmy. Obrony uczniów zdążających do Emaus na pewno nie ułatwia fakt, że Wędrowiec zarzucił im nierozumność i ociężałość serc. Temu nie da się zaprzeczyć, ale jednoznaczne ich potępienie wydaje mi się niesprawiedliwością.
-

---ramka 349601|prawo|1---Wypowiadając sakramentalne zdanie: "A myśmy się spodziewali, że On przywróci królestwo Izraela", uczniowie mieli na myśli doczesną potęgę państwa żydowskiego, przepędzenie okupantów rzymskich, przywrócenie świetności królestwa z czasów króla Dawida. Zauważ jednak, że westchnienie "A myśmy się spodziewali…" jest refrenem, który brzmi między wierszami całej opowieści św. Łukasza. Fakt, że uczniowie uciekli do Emaus, świadczy o tym, że sądzili, iż historia Rabbiego z Nazaretu definitywnie się skończyła. Gdy po rozpoznaniu Jezusa wrócili do Jerozolimy, musieli ze wstydem powiedzieć do apostołów: "A myśmy się spodziewali, że już nigdy się nie zobaczymy". Mogliby powiedzieć te słowa również wtedy, gdy namówili Podróżnego, który przyłączył się do nich w drodze, żeby został z nimi. Uczniowie spodziewali się, że w Jego towarzystwie zrozumieją wszystko, co...

2687

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]