Reklama

Oblicza generała

Oblicza generała

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Sekretarzem obrony USA zostanie generał James Mattis, żołnierz z 45-letnim stażem. Podwładni zwali go „Wściekłym Psem”. W kwestii trwałości NATO i gwarancji USA dla Europy Wschodniej ma on jednoznaczne poglądy.
Generał James Mattis podczas przesłuchania w Senacie USA, lipiec 2010 r. Fot. REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
M

Mówią o nim: intelektualista w mundurze. Jego prywatna biblioteka liczy ponoć siedem tysięcy książek. Dowodząc kampaniami swoich marines – żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA – miał zabierać ze sobą „Rozmyślania” Marka Aureliusza. Taki dowódca-stoik, ze sceptyczną rezerwą do świata.

Ale słów w bawełnę nie owija. Swoim ludziom mówi, że idealizowanie rzeczywistości zawsze kończy się źle. Zwykł podkreślać, że „najważniejszych 20 centymetrów w czasie bitwy znajduje się między uszami”, i każe podwładnym polegać na rozumie, zanim sięgną po broń. Chwilami zachowuje się, jakby go wymyślił Quentin Tarantino. „Bądź pełen ogłady, zawsze profesjonalny. Ale miej w zanadrzu plan, żeby wszystkich zabić” – miał powiedzieć do żołnierzy w Iraku przed spodziewanym starciem z sunnickimi rebeliantami.

„Strzelanie to zabawa”

Odpowiadał za życie dziesiątków, jeśli...

13213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dobrze, że wojskowy znający życie będzie Sekretarzem Obrony USA, a nie jakiś przesączony kłamliwą ideologią dziennikarz ;p

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]