Reklama

Obietnice na kredyt. O ile wzrosną raty?

Obietnice na kredyt. O ile wzrosną raty?

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Siódma już – a do tego największa od 2000 r. – podwyżka stóp procentowych wywindowała je do poziomu niewidzianego od dekady.
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
G

Główna stopa NBP wzrosła aż o jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 4,5 proc. Dla klientów banków, którzy kredyty zaciągnęli rok temu – czyli w okresie, kiedy stopy były jeszcze na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. – oznacza to zwykle wzrost miesięcznej raty o 100 proc. w porównaniu z wyjściową! A wiele wskazuje na to, że przed nami jeszcze co najmniej dwie podwyżki i realne ryzyko wzrostu głównej stopy NBP do 5,5-6 proc.

Z informacji zdobytych przez RMF FM wynika, że rząd kończy prace nad programem wsparcia dla zadłużonych. Pomoc najbardziej poszkodowanym w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców miałaby polegać na uruchomieniu wieloletnich nieoprocentowanych pożyczek na spłatę rat. Możliwe jest też ograniczenie marż kredytowych na kilka najbliższych miesięcy.


GOSPODARKA TRZESZCZY. Wojna, waluty, inflacja: co nas czeka? CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>


Na ratunek zadłużonym ruszyła też opozycja. Donald Tusk zapowiada ustawę, dzięki której „ci, którzy wzięli kredyt hipoteczny, będą mogli płacić raty w takiej samej wysokości jak pod koniec zeszłego roku”, ale nie zdradza szczegółów. Festiwal tych obietnic z rosnącym zdumieniem śledzą zaś frankowicze, którym państwo od lat odmawia pomocy i każe szukać sprawiedliwości w sądach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]