Reklama

Ładowanie...

Jak ajatollahowie pomogli Ronaldowi Reaganowi zostać prezydentem

w cyklu STRONA ŚWIATA
24.03.2023
Czyta się kilka minut
Emerytowany polityk z Teksasu twierdzi, że irańscy ajatollahowie pomogli Reaganowi wygrać wybory.
Ronald Reagan w 1975 r. Fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News
T

To się wtedy zdarzyło” – powiedział Barnes w wywiadzie dla gazety „New York Times”, wspominając tajemniczą wyprawę na Bliski Wschód, w którą zabrał go jego szef i przyjaciel John Connally, były gubernator Teksasu i niedoszły prezydent USA.

Barnes, choć Demokrata, uważał Republikanina Connally’ego za swojego politycznego „ojca chrzestnego” i w 1980 r. namówił go, by stanął do walki o prezydenturę i klucze do Białego Domu. Connally był w Teksasie królem. Był gubernatorem tego stanu w latach 1963-69, kiedy należał jeszcze do Demokratów.

Jako teksański gubernator siedział na przednim siedzeniu limuzyny, w której został zastrzelony w Dallas prezydent John Kennedy. Należał do grona najbardziej zaufanych zauszników Lyndona Johnsona, następcy Kennedy’ego, a kiedy przeszedł do obozu Republikanów, stał się faworytem Richarda Nixona, który widział w nim swojego zastępcę i następcę...

14222

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]