Reklama

O sprawiedliwości

O sprawiedliwości

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Sprawiedliwości, sprawiedliwości naśladować będziesz, abyś żył, i posiadł ziemię, którą Pan, Bóg twój, dawa tobie” (Pwt 6,20). Dlaczego Mojżesz powtarza słowo „sprawiedliwość” – „cedaka”?

​Jedni zapewne powiedzą: bo w ten sposób położony zostaje akcent. Mamy efekt stylistycznego wzmocnienia. Nie wydaje się, że jest to jedynie zabieg retoryczny. Komentatorzy powołują się właśnie w tym kontekście na pewne talmudyczne rozważanie: „Więc dlaczego? Gdy dwie łodzie płynące wąską rzeką spotkają się i obie jednocześnie zechcą płynąć, zatoną, jeśli jedna popłynie za drugą, obie przepłyną. Podobnie jest wtedy, gdy na wąskiej górskiej drodze spotykają się dwa osły; jeśli oba jednocześnie będą się wspinały, oba mogą spaść do przepaści, ale gdy jeden będzie podążał za drugim, oba bezpiecznie pokonają drogę. A jak powinny postąpić? Jeśli jeden jest obciążony, drugi nie, to ten objuczony powinien pójść pierwszy. Jeśli jeden jest bliżej celu wędrówki, a drugi nie, to ten drugi powinien ruszyć jako pierwszy. Jeśli oba są tak samo blisko lub tak samo daleko celu, należy się dogadać...

3525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]