Reklama

O Siewcy Wszechświatów

O Siewcy Wszechświatów

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Prof. Leszek Roszkowski: Szokujące, jak potężny jest ludzki umysł. Ale nie jest on potężny sam w sobie, lecz dlatego, że Wszechświatem rządzi myśl. Nie chaos.
Smugi świecącego wodoru biją z jądra galaktyki M82. Fotografia z teleskopu Hubble'a. Fot. NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA) Acknowledgment: J. Gallagher
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Rozmawiamy w CERN, gdzie niedawno znaleziono brakującą do skompletowania Modelu Standardowego cząstkę – bozon Higgsa. Część fizyków była rozczarowana. Mówiono: gdyby nie istniał, byłoby to bardziej pasjonujące – bo trzeba by wymyślić nową fizykę.
Prof. LESZEK ROSZKOWSKI: Pasjonujące z pewnością, ale niekoniecznie bardziej satysfakcjonujące, bo oznaczałoby zrujnowanie kilku świętych zasad fizyki. Bozon Higgsa w pewnym sensie musiał istnieć. Gdyby go nie było, wtedy prawie wszystko, co robiliśmy przez pół wieku, nie miałoby sensu. Zakwestionowałoby to też wiele innych osiągnięć współczesnej fizyki i nastałby chaos. Może i z tego chaosu wyłoniłoby się coś ciekawszego, ale na obecnym etapie oznaczałoby to katastrofę.
A czy fizycy się na to przygotowywali?
Naturalnie. Nieco na siłę próbowano modyfikować...

22276

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]