Reklama

O milczeniu

O milczeniu

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Wziął Abraham drwa przygotowane do spalenia ofiary, włożył je na swego syna Izaaka i ruszył z nim w drogę, mając w rękach zapaloną głownię i nóż.
P

Po jakimś czasie odezwał się Izaak: „Ojcze!”. A on odpowiedział: „Słucham, synu”. Wtedy Izaak powiedział: „Widzę tu ogień i drwa. A gdzie jest baranek na ofiarę całopalenia?”.
Odpowiedział Abraham: „Bóg sam upatrzy sobie, synu mój, baranka ofiarnego. I poszli dalej” (Rdz 22, 6-8).
Obraz jest przerażający. Wyglądało to tak, jakby skazany na śmierć niósł swoją szubienicę na własnych ramionach. (Ten wątek powraca już w Nowym Testamencie w obrazie męki Jezusa). Obok szedł ojciec z nożem w jednym ręku i pochodnią w drugim. Ten nóż w żydowskiej tradycji jest wielce znaczący. Cokolwiek jedzą Żydzi, to jest właśnie zasługą noża. Syn, wówczas, jak powiadają, trzydziestosiedmioletni mężczyzna, nie był jeszcze świadomy swego przeznaczenia. Można rzec, że przez trzy dni wędrowali w pełnej harmonii i jedności i we wzajemnym zawierzeniu. Ale Izaak chce wreszcie poznać sens tej wyprawy...

4694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]