Reklama

O drzewach i drewnie

O drzewach i drewnie

18.04.2016
Czyta się kilka minut
W rozkosznej rozprawie pt. „Ziemia berneńska”, wydanej w Genewie w 1954 r., Jerzy Stempowski pisał nie tylko o życiu chłopów, urokach wsi, przydrożnych kamieniach, ale i o drzewach.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
Z

Z dzisiejszego punktu widzenia nasze szczególne zainteresowanie winna budzić lipa, której Stempowski poświęcił nieco miejsca. Lipa, jak wiele drzew, jest takoż symbolem, a symbolizuje ona od czasów antyku miłość, też cielesną. Można by dodać kilka jeszcze znaczeń, takich jak kobiecość, łagodność i delikatność.

Są to dziś – powiedzmy sobie szczerze – zjawiska, reakcje i uczucia gruntownie przebrzmiałe, by nie rzec: pozbawione dobrej mocy, a wręcz naznaczone ostatnio jakąś złą zmianą. Miłość niecielesna nie jest żywiołem, nad którym dziś mielibyśmy ochotę szczególnie się zastanawiać, bowiem nie ukrywajmy – tu naprawdę nikt nikogo nie kocha, i długo nie pokocha. Kobiecość z kolei osiągnęła wymiar nieco podejrzany, a jej definicja czy raczej definicje zmieniły się bardzo i żadna z nich nie jest dla nas – jak tu siedzimy smutno – oczywista. Łagodność? W czasach szalonej mody na...

4445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]