Reklama

O czym mówią kurczaki

O czym mówią kurczaki

17.12.2018
Czyta się kilka minut
Carys Bennett z Uniwersytetu w Leicester i współpracownicy porównali kości współcześnie hodowanych kurczaków (brojlerów) z kośćmi ich przodków pochodzących z różnych okresów – aż do starożytności.
W

Współczesne brojlery różnią się od nich liczebnością (dziś są najliczniejszym gatunkiem kręgowców), rozmiarem (są ponad dwukrotnie większe i nawet pięciokrotnie cięższe od swoich średniowiecznych przodków), tempem przybierania masy i czasem życia (dziś trafiają pod nóż w wieku 5 tygodni), składem chemicznym kości, który odzwierciedla ich dietę, a także bardzo niską genetyczną różnorodnością. Badacze zauważyli, że zmiany te postępowały wraz z rozwojem naszej cywilizacji, a rekordowego tempa nabrały w połowie XX w. – wtedy, kiedy także życie człowieka zaczęło się zmieniać najszybciej. Historia człowieka może być więc odczytana z kości kurczaków. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]