Reklama

Ładowanie...

O czym mówią kurczaki

O czym mówią kurczaki

17.12.2018
Czyta się kilka minut
Carys Bennett z Uniwersytetu w Leicester i współpracownicy porównali kości współcześnie hodowanych kurczaków (brojlerów) z kośćmi ich przodków pochodzących z różnych okresów – aż do starożytności.
W

Współczesne brojlery różnią się od nich liczebnością (dziś są najliczniejszym gatunkiem kręgowców), rozmiarem (są ponad dwukrotnie większe i nawet pięciokrotnie cięższe od swoich średniowiecznych przodków), tempem przybierania masy i czasem życia (dziś trafiają pod nóż w wieku 5 tygodni), składem chemicznym kości, który odzwierciedla ich dietę, a także bardzo niską genetyczną różnorodnością. Badacze zauważyli, że zmiany te postępowały wraz z rozwojem naszej cywilizacji, a rekordowego tempa nabrały w połowie XX w. – wtedy, kiedy także życie człowieka zaczęło się zmieniać najszybciej. Historia człowieka może być więc odczytana z kości kurczaków. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]