Reklama

O brzydocie

O brzydocie

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Stanisław Ignacy Witkiewicz zapowiadał wtargnięcie do sztuki elementów zgrzytliwych, przykrych i wręcz odrażających, uzasadniając te swoje przewidywania na własny sposób. Przepowiednia spełniła się i nadal spełnia, zarazem trudno o człowieka, dla którego przeciwstawienie piękno - brzydota miałoby takie znaczenie.
W

W istocie równało się przeciwstawieniu czystość - brud. Jego Czysta Forma była transformacją brzydoty w piękno, a jego wrogami były “niemyte dusze", zapach kapusty w stołówkach po objęciu rządów przez niwelistów czy też genialny generał Kocmołuchowicz, który się nie sprawdził. Anegdoty o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu mówią o jego obsesji osobistej czystości i o ciągłym myciu rąk. Można rzec o nim, że popełnił samobójstwo nie tyle ze strachu o swoje życie, ile ze wstrętu do ogólnego zszarzenia i złachmanienia w ustroju komunistycznym, który znał dobrze ze swoich doświadczeń rosyjskich, a które opisał w “Pożegnaniu jesieni" i “Nienasyceniu".

A my dzisiaj? Co się właściwie stało? Upadek estetyki socrealizmu nastąpił na długo przed likwidacją ustroju i jego przegrana estetyczna nie została w pełni ujawniona. Nie znam jednak dzisiaj nikogo, kto mówiąc o życiu i...

6392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]