Reklama

O brzydocie

O brzydocie

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Stanisław Ignacy Witkiewicz zapowiadał wtargnięcie do sztuki elementów zgrzytliwych, przykrych i wręcz odrażających, uzasadniając te swoje przewidywania na własny sposób. Przepowiednia spełniła się i nadal spełnia, zarazem trudno o człowieka, dla którego przeciwstawienie piękno - brzydota miałoby takie znaczenie.
W

W istocie równało się przeciwstawieniu czystość - brud. Jego Czysta Forma była transformacją brzydoty w piękno, a jego wrogami były “niemyte dusze", zapach kapusty w stołówkach po objęciu rządów przez niwelistów czy też genialny generał Kocmołuchowicz, który się nie sprawdził. Anegdoty o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu mówią o jego obsesji osobistej czystości i o ciągłym myciu rąk. Można rzec o nim, że popełnił samobójstwo nie tyle ze strachu o swoje życie, ile ze wstrętu do ogólnego zszarzenia i złachmanienia w ustroju komunistycznym, który znał dobrze ze swoich doświadczeń rosyjskich, a które opisał w “Pożegnaniu jesieni" i “Nienasyceniu".

A my dzisiaj? Co się właściwie stało? Upadek estetyki socrealizmu nastąpił na długo przed likwidacją ustroju i jego przegrana estetyczna nie została w pełni ujawniona. Nie znam jednak dzisiaj nikogo, kto mówiąc o życiu i...

6392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]