Reklama

Nuty zamiast bomb

Nuty zamiast bomb

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Na pierwszych próbach niektóre nie mogły utrzymać instrumentów. Z głodu. Po roku działania Orkiestry Pokoju dzieci, które zaznały wojny, są oklaskiwane w tureckich salach koncertowych.
Dziecięca Orkiestra Pokoju z Izmiru, 2017 r. Fot. Marcelina Szumer
S

Sobotnie przedpołudnie. W nowo powstałym i imponującym – o dziwo, bo to „kiepska” okolica – Centrum Kultury i Sztuki w izmirskiej dzielnicy Eşrefpaşa, gdzie lada moment zacznie się próba sekcji smyczkowej Dziecięcej Orkiestry Pokoju, zjawiam się nieco spóźniona.

Nie wiem, do której sali się udać, staję więc na środku i nasłuchuję – przecież gdzie dzieci, tam hałas. A tu nic. Pomieszczenie wypełnia jedynie dźwięk przesuwanych krzeseł i śpiew muezina, wpadający przez uchylone okno. Gdy sprawdzam, czy nie pomyliłam adresu lub godziny, do budynku wbiega dziewczynka ze skrzypcami. Jednak tu? Idę za nią na piętro.

W niewielkiej salce siedzi już, cicho, kilkunastoosobowa grupa z instrumentami w dłoniach. Dzieci są nienaturalnie wręcz spokojne i skupione. Żadnego gwaru, chichotów, kopania pod krzesłami. – Na początku na lekcjach panował chaos, ale do uprawiania sztuki potrzebna...

10557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]