Reklama

Nowy, wspaniały człowiek

Nowy, wspaniały człowiek

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Od dawna nie było tak ważnej wystawy. „Postęp i higiena” opowiada o obłąkanych próbach poprawiania całego narodu oraz usuwania z niego niepożądanych i obcych.
Aleksander Rodczenko, „Sportowcy na placu Czerwonym”, 1932 r. Fot. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta
A

Anda Rottenberg przygotowała w Zachęcie wystawę o szczytnych ideach, które mogą prowadzić do rzeczy strasznych. O naukowych poszukiwaniach nowego ładu, w którym ludzkie życie miało być lepsze, co niekiedy kończyło się rządami despotów. O próbach okiełznania świata, uczynienia go bardziej racjonalnym i uporządkowanym, które mogły upodobnić go do więzienia. Jak pisze w katalogu tej wystawy Zygmunt Bauman: „Duch nowoczesny przybrał postawę ogrodnika, który przemyślnością własną, a jeśli trzeba, to i przemocą, skłania przyrodę, by się jego wizji pożyteczności, piękna i harmonii podporządkowała; a zabiega o to, otaczając troską rośliny, które do tej wizji pasują, i tępiąc chwasty, które ją psują”.
Chciano wyplenić chorobę, brud, ubóstwo. Zmienić otoczenie człowieka, ale też i jego samego. Sprawić, by był zdrowszy, silniejszy, piękniejszy. Podnieść „jakość materiału ludzkiego”....

13129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]