Reklama

Nowa wojna trojańska

Nowa wojna trojańska

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Czy antyczny poeta może wzbudzić dziś emocje w sercu Europy? Ależ tak! Gdy pewien austriacki tłumacz ogłosił, że odkrył, kim naprawdę był Homer, wywołało to narodową debatę - w Niemczech. Homer niemieckim wieszczem?
Popiersie Homera / fot. Araldo de Cuca - Corbis
R

Raoul Schrott jest Austriakiem. Poeta, pisarz i literaturoznawca, znany jest dotąd - choć raczej w wąskim kręgu znawców tematu - z tłumaczeń "Gilgamesza" [sumeryjskiego eposu, jednego z najstarszych zachowanych świadectw literackich ludzkości - red.], "Bakchantek" Eurypidesa, a także z przekładów z bretońskiego czy baskijskiego.

Gdy w wigilijnym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - najważniejszej bodaj niemieckiej gazety opiniotwórczej - ukazał się jego artykuł o Homerze, mało kto przypuszczał, że wywoła taką burzę. Chociaż... Tekst Schrotta (rocznik 1964) został zaanonsowany - było nie było - na pierwszej stronie gazety. A zapowiadając w nim publikację swego tłumaczenia "Iliady", Austriak pochwalił się niejako przy okazji, że dokonał rewolucyjnego odkrycia: kim naprawdę był Homer.

Nieoczekiwana debata
...

14472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]