Wina elit

MAREK WĘCOWSKI, badacz antyku: Nie byłoby Europy, gdyby nie starożytni Grecy. Nie byłoby Greków, gdyby nie wino. To rytualne picie wina stworzyło etos kulturalnego człowieka.

Reklama

Ładowanie...

Wina elit

17.09.2018
Czyta się kilka minut
MAREK WĘCOWSKI, badacz antyku: Nie byłoby Europy, gdyby nie starożytni Grecy. Nie byłoby Greków, gdyby nie wino. To rytualne picie wina stworzyło etos kulturalnego człowieka.
Grecki sympozjon przedstawiony na wazie czerwonofigurowej, V wiek p.n.e., Stare Muzeum w Berlinie BPK / SCALA; FLORENCE
A

Ateny, sierpień 2018 r. Stoimy w długiej kolejce turystów na Akropol. Przed Propylejami, monumentalnym wejściem na świętą górę Greków, rozpościera się widok na Partenon. Tu się rozdzielamy. Tłum skręca w prawo, idzie w stronę świątyni Ateny. Pstrykają aparaty, rozjaśniają się miny do selfie. My skręcamy w lewo. Kilka kroków dalej jest Pinakoteka. W starożytności była to galeria antycznego malarstwa. Ale jeszcze wcześniej...

MAREK WĘCOWSKI ...to była sala biesiadna. „Bankietowa” – moglibyśmy powiedzieć. Do rytualnego spożywania wina.

MICHAŁ WÓJCIK: Alkoholizowanie się w świętym miejscu!? O tempora, o mores!

Nie przesadzajmy. W wielu greckich sanktuariach są takie pomieszczenia. Nie inaczej było w Atenach. Podczas świąt, po odprawieniu rytuałów, czyli złożeniu bogom ofiar ze zwierząt, następowała uczta. Obywatele spożywali mięso ofiarne...

19264

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]