Reklama

Noblista: święty, goły i turecki

Noblista: święty, goły i turecki

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Tłumacz Filip Łobodziński sprowadził do Polski nie jednego, ale kilkunastu Bobów Dylanów. Było z czego wybierać, bo wydany niedawno w Ameryce tom utworów pieśniarza waży dziesięć kilogramów i liczy tysiąc stron.
Bob Dylan i Suze Rotolo, Greenwich Village, Nowy Jork, styczeń 1962 r. Fot. Ted Russell / EAST NEWS
D

Dylan na papierze – zawyrokował jeden z polskich krytyków – jest goły jak święty turecki”. Nie widziałem nigdy świętego z Turcji, ani nago, ani w ubraniu, ale tak kategoryczny sąd, odmawiający Bobowi Dylanowi statusu pisarza, nie całkiem odosobniony, mógłby wprawić w zakłopotanie niejednego z angielskojęzycznych czytelników. Zeszłoroczny noblista bez trudu i skandalu znajduje bowiem miejsce w antologiach poezji amerykańskiej, gdzie towarzyszami broni są mu nie Tom Waits czy Patti Smith, ale Frank O’Hara i Allen Ginsberg.

Nie musimy szukać za oceanem dowodów na to, że Dylan na papierze pojawia się często i wcale nie jest po turecku goły. Znana antologia poezji amerykańskiej w wyborze i przekładach Stanisława Barańczaka nosi tytuł „Od Whitmana do Dylana”, co jest nie tylko dowodem upodobania polskiego tłumacza do rymujących się tytułów, ale też świadectwem jego przekonania, że...

14205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]