Reklama

Noble 2019: Komórki i tlen

Noble 2019: Komórki i tlen

07.10.2019
Czyta się kilka minut
Tegoroczne wyróżnienie w dziedzinie medycyny i fizjologii powędrowało do trzech badaczy. Odkrycie, oprócz wartości naukowej mówiącej o podstawowym procesie fizjologicznym, który umożliwia m.in. funkcjonowanie zwierzętom w najwyższych regionach Ziemi, poddało nowe pomysły leczenia anemii, chorób serca oraz nowotworów.
Ogłoszenie Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Sztokholm, 7 października 2019 r. / Fot. Zheng Huansong/Xinhua News/East News
N

Nagrodą Nobla z medycyny i fizjologii uhonorowano Williama Kaelina Jr. (Dana Farber Cancer Institute i Harvard University), Petera Ratcliffe’a (Oxford University i Francis Crick Institute w Londynie) i Gregga Semenzę (Johns Hopkins Medicine). Odkryciem zasługującym na tę prestiżową nagrodę były rezultaty badań trwających ponad dwie dekady. Naukowcy pokazali w nich, w jaki sposób komórki organizmu wykrywają oraz radzą sobie ze zmianami poziomu tlenu – podstawowej cząsteczki potrzebnej nam w procesie przekształcania energii.

Mimo że regulacja taka jest kluczowa dla życia, nie było dotąd jasne, jak ona przebiega. Uproszczony mechanizm można opisać następująco: spadająca ilość dostępnego tlenu sprawia, że wzrasta poziom kompleksu białkowego o nazwie HIF. W takich warunkach jest on chroniony przed zniszczeniem. Zwiększa to aktywność genu produkującego erytropoetynę (EPO), która jest hormonem przyspieszającym proces tworzenia czerwonych krwinek. To one odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu do naszych tkanek. Z kolei, w sytuacji normalnej dostępności tlenu, kompleks HIF ulega zniszczeniu. Proces jego destrukcji kontrolowany jest przez tlen.

Odkrycie, oprócz wartości naukowej mówiącej o podstawowym procesie fizjologicznym, jaki umożliwia komórkom reagowanie na zmieniające się warunki tlenowe, poddało nowe pomysły leczenia anemii, chorób serca oraz nowotworów. Nowe terapie bazowane na odkryciu mogą polegać na „oszukaniu” ciała, że znajduje się ono na dużej wysokości, i zmuszeniu go do produkcji większej liczby czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w naszym ciele. Lek bazujący na odkryciach uczonych, który może pomóc ludziom tracącym krew w wypadkach, został już zatwierdzony w Chinach. Jego dystrybucja w Europie jest rozważana przez organy regulacyjne.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]