Reklama

Nieznośna chwiejność bytu

Nieznośna chwiejność bytu

23.04.2007
Czyta się kilka minut
Czy czekają nas przyspieszone wybory? Tak naprawdę zależy to nie od realnych interesów jakiegoś ugrupowania, ale od psychologii. Kłopot wtym, że nawet wybory nie rozwiążą systemowych problemów polskiej polityki.
S

Spójrzmy na rzeczywistość nie w perspektywie dni czy tygodni, ale lat. Z takiej perspektywy widać, że ostatnie "trzęsienie ziemi" jest tylko kolejną odsłoną problemu, który trapi polską demokrację od pierwszych wolnych wyborów. Obowiązująca ordynacja wyborcza wymusza zachowania patologiczne: partie najbliższe sobie ideowo, choć zawiązują koalicję rządową, by realizować jakiś program, to nieustająco starają się szkodzić swoim partnerom.

Szkodzić partnerowi koalicyjnemu trzeba po to, aby się jakoś od niego odróżnić, aby pokazać, że samemu jest się lepszym, wierniejszym wartościom (wspólnie przecież podzielanym). Słyszymy więc powtarzane jak mantrę zdanie: "Ile to byśmy nie zrobili, gdyby nie paskudny koalicjant...". Tak samo odnosił się kiedyś SLD do PSL, a AWS do UW - rzecz jasna z wzajemnością. Podobnie wyglądają dziś relacje między PiS a jego "przystawkami...

12262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]