Reklama

Nieuchwytna relacja

Nieuchwytna relacja

03.08.2020
Czyta się kilka minut
Czy da się być człowiekiem moralnym, nie wierząc w Boga? Każda jednoznaczna odpowiedź na to pytanie uwikłana jest w doniosłe problemy filozoficzne.
Witraż „Bóg Ojciec” w bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie PIOTR WOJNAROWSKI / FORUM
J

Jeden z największych światowych ośrodków badawczych, amerykański Pew Research Center, opublikował wyniki ankiet przeprowadzonych w 2019 r. Kilkudziesięciu tysiącom ludzi z 34 krajów zadano pytanie: „Czy wiara w Boga jest konieczna, by być człowiekiem moralnym oraz posiadać właściwe wartości?”. Ogółem 45 proc. badanych odpowiedziało, że tak, 51 proc. – nie.

Pomiędzy poszczególnymi krajami występują oczywiście różnice. Konieczny związek pomiędzy wiarą w Boga a moralnością widzi 96 proc. Indonezyjczyków i Filipińczyków, 95 proc. Kenijczyków, a tylko co dziesiąty Szwed. Nie widzi takiego związku także ośmiu na dziesięciu Australijczyków, Francuzów i Czechów. Afryka, Azja i Ameryka Łacińska postrzega związek między wiarą a moralnością znacznie silniej niż Ameryka Północna oraz (tym bardziej) Europa.

Jeśli prześledzi się jednocześnie wyniki badań nad poziomem religijności, to...

15431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

oczywiście tak jak w przypadku moralności to kwestia wyłącznie definicji pojęć - ale nic nie stoi na przeszkodzie by tak stawiać te kwestie, bez 'wikłania w doniosłe problemy filozoficzne'

a propos dywagacji autora o 'absolutnym horyzoncie' itede - ja dla uzupełnienia nazwałbym dostrzegającego ów horyzont jedynie przez pryzmat swej 'wiary w Boga' konsekwentnym o n a n i s t ą

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]