Reklama

Ładowanie...

Nieskrytość

19.05.2006
Czyta się kilka minut
Oj, rozhulało się nam towarzystwo, rozhulało. Filozoficznie się rozhulało. Wszyscy wokół narzekają na upadek sfery publicznej, na zmierzch myśli, a tu proszę. Jak gromy z jasnego politycznego nieba padają na nas świetliste race intelektu.
M

Mówi się, że politykom naszym chodzi tylko o władzę, ale chyba mówią to ludzie niewykształceni, sfrustrowani, którzy sami władzy nie mają, bo przecież naszym politykom chodzi o coś zupełnie innego. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszym politykom, z prawa i lewa, nie o władzę chodzi, ale o prawdę. Że powoli, bo powoli, ale nieodwołalnie w polskim życiu publicznym politykę wypiera filozofia. I to sama królowa nauk filozoficznych, alfa i omega refleksji nad światem - teoria poznania.

Mówią, że ciemnota dochodzi do władzy? Nieprawdę mówią. Mówią, że nieuki nami rządzą? Łżą jak psy! Po prostu w swoim zacietrzewieniu, w histerii inteligenckiej nikt nie chce widzieć, że dochodzi do nowego oświecenia i już niedługo będzie tak, jak dwieście lat temu, kiedy to rozumni władcy otaczali się filozofami albo sami filozofami się stawali, bo przecież dobro państwa wymaga...

7847

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]