Reklama

Nierówność materialna

Nierówność materialna

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Powszechnie akceptujemy fakt, że ludzie mają więcej lub mniej pieniędzy; jedni dysponują wielkimi majątkami, inni ledwie wiążą koniec z końcem. Jednak zjawisko to zawsze budziło spory i czasem doprowadzało wręcz do rewolucji. Bo przecież tak jak akceptujemy nierówność majątkową, tak równocześnie czujemy, że jest tu coś nie w porządku.
N

Najprościej jest usprawiedliwić nierówne dochody nierównym wkładem pracy. Płaca za pracę - to hasło wielu ruchów społecznych w przeszłości. Wszelako nawet to najprostsze wyjaśnienie nierówności materialnej w gruncie rzeczy nie jest proste. Jak dokładnie wyceniać pracę, jak się ma ciężka praca górnika do wcale nielekkiej pracy informatyka? Dostrzegając te kłopoty radykalni (lub utopijni) myśliciele socjalistyczni proponowali albo równą płacę dla wszystkich, albo zniesienie prywatnej i wprowadzenie wspólnej własności. To jednak nie mogło się było udać, a próby, jakie w tym kierunku podejmowano, prowadziły tylko do nieszczęść.

Ponieważ niektóre typy własności budzą szczególne społeczne oburzenie albo wydają się najbardziej nieusprawiedliwione, w wielu krajach wprowadzono podatkowe ograniczenia mające na celu zmniejszenie tego rodzaju własności. Wciąż jednak...

3558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]