Reklama

Niepoczytalne mocarstwo i jego wrogowie

Niepoczytalne mocarstwo i jego wrogowie

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Żegnaj Greyu o wielu twarzach! Żegnaj dziewczyno z pociągu! Żegnaj Bridget uganiająca się za facetem zamienionym w zombie! Czas na literaturę!
Grzegorz Jankowicz, 2016 r. Fot. Grażyna Makara
S

Skoro na początku było słowo, to trudno mieć pretensje do słów, którym przyszło urzeczywistniać się na naszych oczach. Te, o których myślę, pochodzą z wiersza Marka Krystiana Emanuela Baczewskiego. W jednym ze swoich utworów („Ars Poetica XXXVII”) poeta kreśli obraz spotkania, które zgromadziło kilkudziesięciu ludzi pióra. Tym, co radykalnie różni ten wieczór autorski od innych, jest fakt, że to nie obecni na sali twórcy wywołują mocniejsze bicie serca, to nie im zadaje się pytania, to nie oni z dumą sygnują podpisami książki. Prawdziwa gwiazda jest tylko jedna i nie jest nią pisarz. Jest nią – jedyny w tym gronie – czytelnik. W świecie, w którym pisać każdy może, a na czytanie niemal nikt nie ma ochoty, prorokuje ironicznie poeta, prawdziwie godni uznania są ci, którzy oddają się nie pisaniu, lecz lekturze.

Utwór Baczewskiego jest oczywiście groteskową fantazją, ale fantazją...

11841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]