Reklama

Niepłodność: pary w Polsce mają praktycznie jedno wyjście

Niepłodność: pary w Polsce mają praktycznie jedno wyjście

12.02.2019
Czyta się kilka minut
Pod opieką ośrodków leczenia niepłodności znajdą się tylko nieliczne spośród 600 tys. potrzebujących związków - opowiada Monika Ochędowska, autorka raportu w najnowszym "TP".
rys. Joanna Rusinek dla Tygodnika Powszechnego
rys. Joanna Rusinek dla Tygodnika Powszechnego

Posłuchaj

N

Niepłodność dotyczy 1,5 mln polskich par. Jeśli z tej grupy wykluczymy te, które nie planują potomstwa, oraz te, które mają już dziecko dzięki in vitro, zostanie ok. 600 tys. związków, które nie tylko deklarują chęć leczenia, ale szukają pomocy. 60 proc. wymaga specjalistycznego postępowania lekarskiego. Większość, jak wynika z najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, nie znajduje się jednak pod opieką specjalistycznych placówek. Do referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności w zeszłym roku zgłosiło się – jak szacuje Ministerstwo Zdrowia – tylko 2870 par, w tym 2792 pary rozpoczęły diagnostykę. Resort zakłada, że miarą skuteczności trwającego cztery lata i wartego prawie 100 mln zł „Kompleksowego programu ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” będzie 6 tys. zdiagnozowanych par, z których w ciążę zajść ma ok. 30 proc.

O problemach leczenia niepłodności w Polsce opowiada w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego Monika Ochędowska, autorka raportu pt. "Skąd się nie biorą dzieci" w "Tygodniku Powszechnym" 7/2019 r. W numerze także rozmowa Moniki Ochędowskiej z dr Aleksandrą Dembińską, psycholożką i bioetyczką, autorką badań nad doświadczaniem bezpłodności przez kobiety.

Rozmawiał Michał Kuźmiński


Wydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz