Reklama

Ładowanie...

Niektórzy duchowni mówią „nie” reformom

Niektórzy duchowni mówią „nie” reformom

27.05.2019
Czyta się kilka minut
W licznych kościołach księża nie odczytali w minioną niedzielę listu biskupów do wiernych „Wrażliwość i odpowiedzialność” o nadużyciach seksualnych wobec dzieci w Kościele.
Biskupi polscy podczas procesji ku czci św. Stanisława na Skałkę, dzień po premierze filmu braci Sekielskich, Kraków, 12 maja 2019 r. / Damian Klamka / East News
Biskupi polscy podczas procesji ku czci św. Stanisława na Skałkę, dzień po premierze filmu braci Sekielskich, Kraków, 12 maja 2019 r. / Damian Klamka / East News
O

O ponad 60 takich przypadkach informowali czytelnicy portalu Wirtualna Polska. Niektórzy księża odsyłali wiernych do internetu, inni pomijali list milczeniem; byli i tacy, którzy wprost wyrażali dezaprobatę.

Rada Stała Episkopatu, reagując na film „Tylko nie mów nikomu”, przyznała, że biskupi nie uczynili wszystkiego, by zapobiec krzywdom. „Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia” – napisali biskupi. I obiecali, że właśnie perspektywa ofiar stanie się teraz priorytetowa w Kościele. Zachowanie niektórych księży można więc potraktować jako plebiscyt, na ile „kościelni funkcjonariusze” rzeczywiście chcą wprowadzać taką perspektywę. Okazuje się, że perspektywa skierowana na „dobro instytucji” ma się dobrze. Celuje w tym środowisko Radia Maryja. O. Rydzyk usprawiedliwiał w ostatnią sobotę na Jasnej Górze pedofilne zachowania, mówiąc o „poniewieraniu kapłanów dlatego, że jakiś znalazł się – może zasłabł, może mu się coś z sercem zrobiło, może z głową”. Istnieje niebezpieczeństwo, że reformatorskie działania abp. Wojciecha Polaka (specjalnego delegata episkopatu) rozbiją się o ultraklerykalną mentalność dużej części polskiego kleru.

Polecamy: Dziesiątki świadectw, apeli, komentarzy i głosów ekspertów – o sprawie wykorzystywania seksualnego, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym, aktualizowanym wydaniu specjalnym.


ogłoszenie społeczne

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]