Reklama

Niech nas zobaczą

Niech nas zobaczą

18.11.2013
Czyta się kilka minut
Prawie 70 lat po wojnie Polacy ratujący Żydów stają się ważnym elementem polityki historycznej. Wciągani na sztandary, choć w tym, co robili, byli przeraźliwie samotni.
W

W Warszawie szykują się dwa pomniki, w Toruniu kaplica, a papież poświęcił kamień węgielny pod Muzeum Pamięci Polaków Ratujących Życie Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów, budowane w Markowej. Inicjatywy upamiętnienia Sprawiedliwych się mnożą, a dyskusja wokół nich robi się coraz głośniejsza.
GĘSTO PRZED MUZEUM
Przypomnijmy: niedługo przed otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich i 70. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim, w kwietniu br. prof. Barbara Engelking ujawniła, że władze RP zamierzają tego dnia ogłosić budowę pomnika Sprawiedliwych obok muzeum. Zauważała, że ten niewielki fragment Warszawy symbolicznie „należy do Żydów” i nie wolno go zawłaszczać, zaś dzień jest niefortunny, bo także poświęcony pamięci o Żydach i nie powinno się w jego trakcie natarczywie przypominać: „a myśmy pomagali”. W dalszej dyskusji badacze związani z Centrum Badań...

10940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]