Reklama

Nie upijajcie się winem: apele Kościoła

Nie upijajcie się winem: apele Kościoła

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Nie owijał w bawełnę. W pasterskim liście napisał wprost: "A nie upijajcie się winem, bo to jest przyczyną rozwiązłości", jako remedium zaś polecał: "napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha" (Ef 5,15-16).
Ś

Św. Paweł doskonale wiedział, że "upijanie się to jakby odłączenie funkcji kory mózgowej - poczucie wolności". Wiedział, że alkoholizm to ucieczka przed poczuciem osamotnienia i bezradności. Apele o trzeźwość, pisane rokrocznie przez przewodniczącego Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, zawierają podobne przesłanie. Ogłaszane na początku sierpnia, wzywają do całkowitego powstrzymania się od picia alkoholu przez cały miesiąc, a przy okazji podają krótki wykład o tym, jak dobrą rzeczą jest trzeźwość i jak niedobre jest dla człowieka i społeczeństwa pijaństwo.

Apele są obszerniejsze niż ten Pawłowy. Pisane przez poprzedniego przewodniczącego Zespołu, biskupa Pacyfika Dydycza, obejmowały półtorej strony maszynopisu, apele jego następcy, biskupa Tadeusza Bronakowskiego, są o stronę dłuższe i bardziej nawiązują do konkretów: badań i ...

4065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]