Reklama

Ładowanie...

Nie upijajcie się winem: apele Kościoła

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Nie owijał w bawełnę. W pasterskim liście napisał wprost: "A nie upijajcie się winem, bo to jest przyczyną rozwiązłości", jako remedium zaś polecał: "napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha" (Ef 5,15-16).
Ś

Św. Paweł doskonale wiedział, że "upijanie się to jakby odłączenie funkcji kory mózgowej - poczucie wolności". Wiedział, że alkoholizm to ucieczka przed poczuciem osamotnienia i bezradności. Apele o trzeźwość, pisane rokrocznie przez przewodniczącego Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, zawierają podobne przesłanie. Ogłaszane na początku sierpnia, wzywają do całkowitego powstrzymania się od picia alkoholu przez cały miesiąc, a przy okazji podają krótki wykład o tym, jak dobrą rzeczą jest trzeźwość i jak niedobre jest dla człowieka i społeczeństwa pijaństwo.

Apele są obszerniejsze niż ten Pawłowy. Pisane przez poprzedniego przewodniczącego Zespołu, biskupa Pacyfika Dydycza, obejmowały półtorej strony maszynopisu, apele jego następcy, biskupa Tadeusza Bronakowskiego, są o stronę dłuższe i bardziej nawiązują do konkretów: badań i ...

4065

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]