Reklama

Ładowanie...

Nie-oczy-wistość

Nie-oczy-wistość

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Zenon Fajfer, Powieki, Wydawnictwo FORMA, Szczecin, Bezrzecze 2013
D

Debiut poetycki Zenona Fajfera wpisuje się w koncepcję literatury, którą krzeszowicki pisarz rozwija od przeszło dekady. Chodzi o liberaturę, czyli taki sposób pisania i czytania, który materię (kształt książki, typografię, strukturę języka) uznaje za element znaczący, na równi z tradycyjnie rozumianą treścią. Wiersze Fajfera (które można czytać na kartce papieru oraz – dzięki załączonej płycie CD – na ekranie komputera) są obiektami. Można je przyswajać słowo po słowie, wers po wersie, ale można także tropić ich nieoczywiste związki. Pierwsze litery słów z jednej linijki tworzą nowy wyraz, który odsyła nas – dzięki systemowi linków – do innego wiersza. Całość okazuje się być precyzyjnie zaprojektowaną konstrukcją, labiryntem, z którego czytelnik – podążając za autorem i jego poetyckim awatarem – szuka drogi wyjścia. Fajfer myśli o literaturze i pisze literaturę na sposób graniczny. Być może ten rodzaj pisania (wykorzystujący nowe media, kładący nacisk na medium i formę jako elementy znaczące) jest ostatnią próbą utrzymania przy życiu nowoczesnej idei literatury, której kres wydaje się nieuchronny.

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]