Reklama

Nie-oczy-wistość

Nie-oczy-wistość

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Zenon Fajfer, Powieki, Wydawnictwo FORMA, Szczecin, Bezrzecze 2013
D

Debiut poetycki Zenona Fajfera wpisuje się w koncepcję literatury, którą krzeszowicki pisarz rozwija od przeszło dekady. Chodzi o liberaturę, czyli taki sposób pisania i czytania, który materię (kształt książki, typografię, strukturę języka) uznaje za element znaczący, na równi z tradycyjnie rozumianą treścią. Wiersze Fajfera (które można czytać na kartce papieru oraz – dzięki załączonej płycie CD – na ekranie komputera) są obiektami. Można je przyswajać słowo po słowie, wers po wersie, ale można także tropić ich nieoczywiste związki. Pierwsze litery słów z jednej linijki tworzą nowy wyraz, który odsyła nas – dzięki systemowi linków – do innego wiersza. Całość okazuje się być precyzyjnie zaprojektowaną konstrukcją, labiryntem, z którego czytelnik – podążając za autorem i jego poetyckim awatarem – szuka drogi wyjścia. Fajfer myśli o literaturze i pisze literaturę na sposób graniczny. Być może ten rodzaj pisania (wykorzystujący nowe media, kładący nacisk na medium i formę jako elementy znaczące) jest ostatnią próbą utrzymania przy życiu nowoczesnej idei literatury, której kres wydaje się nieuchronny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]