Reklama

Nie do wiary!

Nie do wiary!

11.01.2004
Czyta się kilka minut
Życiorys: przed wojną uczeń gimnazjum księży marianów na Bielanach, matura na tajnych kompletach, sodalis marianus, w 1946 roku inżynier mechanik (Politechnika Warszawska), dziesięć lat później - filozof z dyplomem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Praca: w zakładach mechanicznych “Ursus" (1946-47); przy budowie siedziby Ministerstwa Przemysłu w Warszawie (1948-49); jako nauczyciel fizyki, matematyki i filozofii w niższym seminarium marianów i w liceach zmartwychwstanek i felicjanek w Warszawie. W 1950-51 osiem miesięcy w więzieniu za działalność w organizacjach katolickich. Po wyjściu praca w centralnym zarządzie Transportu Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego. Potem już jest miesięcznik “Znak", którego w latach 1978-1994 będzie redaktorem naczelnym. W 1964 r. małżeństwo z Marią Teresą Tran-thi-Lai, Wietnamką (wśród jej przodków jest dwoje męczenników, zabitych podczas prześladowań katolików w tym kraju w XIX w.). Dziadek Stefana - Franciszek Jędrzejczyk malował kopie obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, podobnie brat dziadka - paulin, przeor Jasnej Góry o. Augustyn Jędrzejczyk. Kopia wykonana przez o. Augustyna zdobi papieską kaplicę w Castel Gandolfo.
W

W okresie “odwilży" główny inicjator tworzenia Klubów Inteligencji Katolickiej, potem członek-założyciel i członek zarządu KIK-u warszawskiego, podobnie krakowskiego, którego prezesem będzie dwukrotnie: w latach 1964-69 i 1974-77. Jednocześnie, jako jeden z najbliższych współpracowników kardynała Wojtyły bierze czynny udział w Duszpasterskim Synodzie Archidiecezji Krakowskiej, przewodniczy w nim Komisji Apostolstwa Świeckich (1972-79). W latach 1977-1988 zostaje powołany do Papieskiej Rady Świeckich w Watykanie. Uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach kościelnych dotyczących laikatu. Zna wszystkich i jest znany w środowiskach katolickich w całej Europie. Dyskretny, nie szukający rozgłosu, rzeczowy i precyzyjny (wiadomo: inżynier-mechanik) jest zawsze zaangażowany tam, gdzie się dzieją sprawy ważne i dalekosiężne, jak np. na styku Polska-Niemcy, Polacy-Żydzi. Nie do...

2201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]