Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Nic nowego na Montelupich

Nic nowego na Montelupich

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Poruszony sprawą Claudiu Crulica, przypomniałem sobie sytuacje podobne, z którymi zetknąłem się w areszcie przy Montelupich ponad 20 lat temu.
W

Wtedy Polska była jeszcze socjalistyczna, obowiązywały inne standardy sanitarne itp., nie było niezależnych instytucji sprawujących nadzór nad przestrzeganiem prawa przez urzędników - również wobec więźniów czy aresztantów. A przecież wygląda na to, że przez ponad 20 lat niewiele się zmieniło w kwestii nadzoru nad zdrowiem i życiem osadzonych.

Do aresztu Montelupich trafiłem na początku 1986 r., oskarżony o podejmowanie działań mogących wywołać niepokój publiczny, druk, kolportaż nielegalnych wydawnictw itp. Miałem 20 lat. Przez ponad dwa miesiące dzieliłem wówczas celę z Jackiem T. Przebywał on w areszcie ok. 2 lat, co w zasadzie nie powinno mieć miejsca - ale miało. Był podejrzany o jakiś większy rabunek z włamaniem, a właściwie tylko o włamanie, bo z rabunku nic nie wyszło. Był ciężko chory, ważył niewiele ponad 40 kg, czasami podnosiłem go z pryczy jak...

4254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]