Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nic nowego na Montelupich

Nic nowego na Montelupich

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Poruszony sprawą Claudiu Crulica, przypomniałem sobie sytuacje podobne, z którymi zetknąłem się w areszcie przy Montelupich ponad 20 lat temu.
W

Wtedy Polska była jeszcze socjalistyczna, obowiązywały inne standardy sanitarne itp., nie było niezależnych instytucji sprawujących nadzór nad przestrzeganiem prawa przez urzędników - również wobec więźniów czy aresztantów. A przecież wygląda na to, że przez ponad 20 lat niewiele się zmieniło w kwestii nadzoru nad zdrowiem i życiem osadzonych.

Do aresztu Montelupich trafiłem na początku 1986 r., oskarżony o podejmowanie działań mogących wywołać niepokój publiczny, druk, kolportaż nielegalnych wydawnictw itp. Miałem 20 lat. Przez ponad dwa miesiące dzieliłem wówczas celę z Jackiem T. Przebywał on w areszcie ok. 2 lat, co w zasadzie nie powinno mieć miejsca - ale miało. Był podejrzany o jakiś większy rabunek z włamaniem, a właściwie tylko o włamanie, bo z rabunku nic nie wyszło. Był ciężko chory, ważył niewiele ponad 40 kg, czasami podnosiłem go z pryczy jak...

4254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]