Reklama

Ładowanie...

NBP swoje, banki swoje

NBP swoje, banki swoje

24.10.2022
Czyta się kilka minut
W

W październiku Narodowy Bank Polski po raz pierwszy od miesięcy nie podniósł stóp procentowych, które w międzyczasie dotarły do poziomu 6,75 proc. Tego – chwilowego, jak wiele wskazuje – przestoju nie widać jednak w oprocentowaniu kredytów, które nadal rośnie. Banki wykorzystują w tym celu WIBOR, w teorii stawkę oprocentowania, po której pożyczają sobie nawzajem pieniądze. W praktyce – oderwany od realnej gospodarki wskaźnik, który kształtują samodzielnie na podstawie stóp procentowych, ustalając między sobą, na jaki procent udzielałyby sobie kredytów. Udzielałyby, bo od dawna tego nie robią. Branża cierpi dziś wręcz na nadmiar kapitału.

W efekcie WIBOR już o kilkadziesiąt punktów bazowych przewyższa stopy NBP. W przypadku WIBOR-u dla pożyczek trzymiesięcznych to 7,40 proc. Dla półrocznych – już 7,57 proc. WIBOR roczny, odzwierciedlający prognozy kosztu pieniądza za 12 miesięcy, to aż 7,66 proc. W ten sposób bankowcy wysyłają Radzie Polityki Pieniężnej sygnał, że chcą dalszych podwyżek stóp, które pozwolą podnieść oprocentowanie kredytów jeszcze wyżej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]