Reklama

Nasza haka „Ka mate”

Nasza haka „Ka mate”

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Opatrzność obdarzyła mnie miejscem pracy nasyconym przyjaźnią, czyli przyjaznymi ludźmi, z którymi pracuję.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
T

Trudno pisać o tym, w czym wszyscy się czują ekspertami. Robin Dunbar, brytyjski antropolog i psycholog ewolucyjny oraz specjalista od zachowań naczelnych badający zjawisko przyjaźni, skonstatował to z niejakim rozbawieniem na wstępie rozmowy z Łukaszem Lamżą: „wiele z tego, co wychodzi z naszych badań, to wiedza powszechna”. Czyżby? Okazuje się, że „najbardziej zaskakującym ustaleniem badań medycznych ostatnich 20 lat jest to, że im więcej mamy przyjaciół, tym mniej prawdopodobne, że zachorujemy”.

O przyjaźni pisało wielu – poetycko, jak Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu”, lub filozoficznie, jak Clive Staples Lewis w książce „Cztery miłości” (przeł. Maria Wańkowiczowa). Zastanawia się w niej, czym są przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczna i caritas. O tej drugiej pisze, że „jest najmniej naturalną z...

4190

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]