Reklama

Wyszukane sposoby iskania

Wyszukane sposoby iskania

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Robin Dunbar, psycholog ewolucyjny: Nasi przodkowie musieli rozwiązać poważny problem: jak się wzajemnie nie pozabijać przy zwiększonej gęstości zaludnienia? Dlatego wymyślili tańce, rytuały grupowe czy opowiadanie historii.
Fot. Pierre Andrieu / AFP / EAST NEWS
K

KASPER KALINOWSKI: Nasze umysły niewiele różnią się od umysłów jaskiniowców?

ROBIN DUNBAR: Mało prawdopodobne, by istniały jakieś znaczące różnice genetyczne. Nawet w ciągu ostatnich 100 tys. lat nie wystąpiły żadne znaczące mutacje. Nasze umysły kształtowały się bardzo długo.

To, co jest ważne dla nas – postrzeganie barw i głębi, tworzenie więzi czy opieka nad potomstwem – jest również ważne dla całej rodziny, do której należy nasz gatunek, czyli rzędu naczelnych.

Ale to nie do końca oznacza, że we wszystkich zachowaniach przypominamy naszych przodków sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Nasze adaptacje, którymi mogą być także mechanizmy umysłowe, są bardzo elastyczne. Tak, istnieje jakaś część zachowania, którą regulują geny, jednak to, jak się naprawdę zachowujemy, zależy od szeregu okoliczności, takich jak doświadczenie czy...

14259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]