Nasz Pasaż

13 – 20 września

21.09.2015

Czyta się kilka minut

OPATRZNOŚĆ W ROLI GŁÓWNEJ

Kończą się zdjęcia do filmu „Bóg w Krakowie”. Reżyserem jest Dariusz Regucki, występują m.in. Jerzy Trela, Radosław Pazura i Kamilla Baar. Mozaikowa konstrukcja ukazuje losy kilku bohaterów, w tym młodego polityka, który otrzymuje korupcyjną propozycję, prawniczki specjalizującej się w sprawach rozwodowych, drobnego złodzieja planującego kradzież relikwiarza z Krwią Pańską, małżeństwa niemogącego doczekać się dziecka i mężczyzny ogarniętego nałogiem hazardu. Jak wyjaśniają twórcy filmu, „w historie wszystkich bohaterów wkracza Opatrzność”. Kluczowe sceny będą rozgrywać się w atrakcyjnych lokalizacjach sakralnych, m.in. przed krzyżem królowej Jadwigi w katedrze wawelskiej, przed cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego w kościele bernardynek, przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, w kościele św. Katarzyny i w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „Każdy, kto zapoznał się ze scenariuszem, stwierdzał, że to będzie film, jakiego dotąd w polskim kinie nie było” – pochwalił się producent Andrzej Sobczyk. „Bóg w Krakowie” ma trafić do zagranicznej dystrybucji i promować miasto przed Światowymi Dniami Młodzieży. Patronem honorowym potencjalnego arcydzieła jest kard. Stanisław Dziwisz.

DO CZEGO SŁUŻY TRAMWAJ

W krakowskich tramwajach można już doładowywać komórki i laptopy – MPK kupiło pojazdy z gniazdkami elektrycznymi. Miłośnicy komunikacji miejskiej przygotowali akcję promocyjną: w jednym z nowych tramwajów sfotografowali się przy prasowaniu koszul i umieścili zdjęcia na Facebooku. Akcję skrytykowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. „Musimy jednak pamiętać, że tramwaj nie służy do prasowania i gotowania. Służy do przewożenia pasażerów, którzy oczekują komfortowej i bezpiecznej podróży” – przypomniał rzecznik MPK.

ROZMOWY O ROZMÓWKACH

Tysiąc anglistów spotkało się w Krakowie, żeby podyskutować o sposobach uczenia języka angielskiego. Ustalili, że należy skończyć z odgrywaniem scenek, uzupełnianiem luk w tekstach i wkuwaniem rozmówek. „Można takie zadania robić sto lat i niczego się nie nauczyć” – powiedziała Radiu Kraków neurodydaktyczka dr Marzena Żylińska, jedna z prelegentek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2015