Reklama

To sprawia przyjemność

To sprawia przyjemność

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Przyjemność, której dostarczają filmy, bywa długotrwała lub chwilowa, w sam raz na czas seansu. Vinci Juliusza Machulskiego to właśnie ten drugi przypadek. Natomiast sama przyjemność jest wysokiej próby.
P

Podkreślmy to wyraźnie: Juliusz Machulski nakręcił swój najlepszy od lat film. Film gatunkowy rządzi się swoimi prawami - bohaterem jest scenariusz, intryga, suspens, ważne są detale, zaskakujące zwroty akcji. “Vinci" spełnia wszystkie te warunki. Fabuła jest odpowiednio sensacyjna i powikłana, dialogi zabawne, a wątki podomykane.

Kiedy doświadczony złodziej Cuma (Robert Więckiewicz) nieoczekiwanie dla siebie samego wychodzi z więzienia, przyzwyczajony do gatunkowych strategii widz przeczuwa, że za moment Cuma albo kogoś zabije, albo coś ukradnie, ale ponieważ z plakatu filmu Machulskiego spogląda smutne oblicze sławnej “Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci, wiadomo, że fach złodziejski zdominuje tym razem fach gangsterski.

Kradzieże dzieł sztuki znowu są w modzie. Często przypominają film, choć filmem, niestety, nie są: przykładem niedawna...

4530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]