Reklama

Nasz pasaż

Nasz pasaż

16.03.2015
Czyta się kilka minut
P

PÓŁDZIEWICE Z CHABAZIAMI
„Juhasi z Podhala w trzcinowych króbkach przywozili płaskurkę i życicę, reż, zeprzałą pszenicę oraz żyto krzycę” – brzmiało jedno ze zdań I Dyktanda Krakowskiego, przeprowadzonego przez Wydział Polonistyki UJ. Tekst zatytułowany „GMO z UJ-otu, czyli megathriller po krakowsku”, opowiadający o odtworzonym z DNA i zabitym przez smog smoku, pełen był rzadko używanych regionalizmów („morzypła”, „możylinki”, „chabazie”), słów nowych w polszczyźnie („selfie”, „hipsterka”, „Pendolino”) oraz pułapek związanych z rozdzielną lub łączną pisownią („półdziewica”, „ultraksenofobka”). Chętnych do powtórzenia szkolnego koszmaru było tak wielu, że nie zmieścili się w sali – pisało 500 osób, setka została na liście rezerwowej. Najlepszy okazał się Patrycjusz Pilawski, na co dzień pracujący jako korektor. Popełnił zaledwie 11 błędów.
NOWY...

2162

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]