Reklama

Szorstki urok Podgórza

Szorstki urok Podgórza

24.08.2015
Czyta się kilka minut
Od połączenia go z Krakowem minęło właśnie sto lat. Ale to wciąż miasto w mieście.
Kładka Bernatka między Podgórzem a Kazimierzem Fot. Adam Walanus
P

Po prawej stronie Wisły zaczyna się nieco inny Kraków. Jeszcze na początku minionego stulecia Podgórze było niezależnym miastem, założonym przez Austriaków wkrótce po pierwszym rozbiorze Polski. W 1915 r. na moście Krakusa (dziś Powstańców Śląskich) włodarze obu miejscowości przypieczętowali uściskiem dłoni połączenie. Miasto po lewej stronie Wisły miało prestiż, zabytki i kulturę, to po prawej – przemysł i handel. Każde coś zyskało.

Przez dekady Podgórze pozostawało czymś w rodzaju dużego przedmieścia, które stopniowo rozlewało się na południe. Tuż za starszą częścią rozciągały się fabryczne zabudowania Zabłocia i Płaszowa, łąki i zarośla, pozostałości podkrakowskich wiosek wchłoniętych przez miasto, wreszcie nowe, rozległe osiedla-sypialnie.

Nieciekawa okolica? Raczej niedoceniana – zwłaszcza jej zabytkowa część. Można się po niej snuć samotnie, bez tłumu turystów;...

9024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]