Reklama

Najlepsze zdjęcia Plutona

Najlepsze zdjęcia Plutona

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Opublikowała je NASA, a nadesłała sonda New Horizons, która w lipcu przeleciała w odległości zaledwie 12,5 tys. km od tej najsłynniejszej planety karłowatej.
NASA
NASA
P

Powstały, gdy sonda była najbliżej Plutona – każdy piksel obejmuje obszar zaledwie 80 m. Lepszych zdjęć w pamięci New Horizons już nie ma. Transmisja danych z odległości 5 mld km trwa bardzo długo, więc zdjęcia te czekały na swoją kolej pięć miesięcy. Cały proces przesyłania informacji potrwa do połowy 2016 r. Przelot w okolicach Plutona był jednym z najważniejszych celów sondy, którą obecnie skierowano w stronę kolejnego obiektu pasa Kuipera, o wdzięcznej nazwie 2014MU69. Ma tam dolecieć w 2019 r.  ©

Galeria zdjęć
  • NASA
  • NASA
  • NASA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]