Reklama

Góra Lema, Krater Pirxa

Góra Lema, Krater Pirxa

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Taka okazja zdarza się raz w życiu: właśnie możemy zapełniać białe plamy na mapach Układu Słonecznego.
Jedno z najnowszych zdjęć Plutona wykonanych przez sondę New  Horizons 11 lipca 2015 r. / fot. NASA/JHUAPL/SWRI
Jedno z najnowszych zdjęć Plutona wykonanych przez sondę New Horizons 11 lipca 2015 r. / fot. NASA/JHUAPL/SWRI
P

Pilot Pirx niejedno już widział, niejedno mu się przytrafiło, ale nareszcie, po wielu latach kosmicznych przygód, będzie miał okazję osiąść gdzieś na stałe. Już za kilka dni jego domem stanie się jedno z najbardziej niezwykłych i zarazem niedostępnych miejsc w Układzie Słonecznym: Charon. Księżyc Plutona.

Pirx zamieszka w zacnym towarzystwie. Bo obok niego pojawią się bohaterowie „Star Treka”, „Gwiezdnych Wojen”, a także mistrzowie science fiction: Clarke, Adams, Strugacki czy wreszcie ojciec Pirxa: Stanisław Lem.

Wszystko dzięki internetowemu głosowaniu nad nazwami, które będą nadawane obiektom na powierzchni Plutona, Charona, a także maleńkich satelitów: Styks, Hydra, Kerberos i Nix. Wybierane według kilku kluczy nazwy uhonorują wybitnych naukowców, odkrywców, pisarzy, ale też – w nawiązaniu do postaci mitycznego imiennika Plutona – bóstwa podziemnego świata (mityczne...

9438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]