Reklama

Najdłuższy tunel świata

Najdłuższy tunel świata

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Jego budowa trwała 17 lat. W minioną środę, 1 czerwca, Szwajcarzy oddali do użytku pierwszą nitkę nowego tunelu kolejowego biegnącego pod Przełęczą Świętego Gotarda.
Fot. Christian Hartmann / AP PHOTO / EAST NEWS
T

Ta jedna z najniżej położonych szwajcarskich przełęczy od wieków należy do głównych szlaków przez Alpy, ale podróż nią (koleją lub autem) była dotąd długa i żmudna – istniejąca od 1882 r. kręta linia kolejowa składa się aż z 80 tuneli. Stąd pomysł, który w 1992 r. Szwajcarzy zaakceptowali w referendum, aby zbudować jeden ciągły tunel kolejowy – nie tylko najdłuższy na świecie (długości 57 km), ale też najgłębiej położony (do 2,3 km pod Alpami). Przejazd nim trwa tylko 20 minut. Ta największa inwestycja w dziejach Szwajcarii kosztowała dotąd 11 mld euro. W budowie jest kolejna nitka, która ma kosztować drugie tyle (na zdjęciu: ogromne wiertło, które codziennie drąży 30 metrów tunelu). Szwajcarzy liczą, że tą drogą będzie transportowana większość towarów przewożonych dziś przez przełęcz tirami. Więcej na stronie: www.gottardo2016.ch ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i pożyteczna. Podoba mi się pomysł z referendum :)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]