Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Bez tłumaczy nie byłoby literatury. Bez translacji skazani bylibyśmy na obcowanie wyłącznie ze skromnym wycinkiem tego, co świat może nam zaproponować. Bez przekładu nie byłoby tego, co stanowi podstawę naszej kultury.
D

Dlatego też Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznawana w Gdańsku podczas festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”, jest hołdem dla tych, bez których nasz świat byłby dużo uboższym miejscem.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – za całokształt twórczości translatorskiej tłumacza (w tej kategorii jury nie prezentuje nominacji) oraz za przekład pojedynczego dzieła – oto lista tegorocznych siedmiu finalistów:

MAŁGORZATA BUCHALIK za przekład z języka rosyjskiego: Maksym Gorki „Rosja” (Universitas)
Tłumaczka z rosyjskiego i białoruskiego. Przełożyła m.in. „Patologie” Zachara Prilepina, „Miasto ryb” Natalki Babinej i „Pruską narzeczoną” Jurija Bujdy, a także ponad 100 mniejszych form prozatorskich i dramatycznych. Redaktorka białoruskiego bloku pisma „Radar”.

JACEK GISZCZAK za przekład z języka francuskiego: Lyonel Trouillot „Niedziela, 4 stycznia” (Karakter)
Tłumacz literatury francuskiej i frankofońskiej. Przełożył ponad 50 książek autorów francuskich i frankofońskich. Laureat Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za przekład „Strategii antylop” Jeana Hatzfelda (2010) oraz Nagrody „Literatury na Świecie” za przekład „Zwierzeń jeżozwierza” Alaina Mabanckou (2016).

HANNA IGALSON-TYGIELSKA za przekład z języka francuskiego: Raymond Queneau „Niedziela życia” (Biuro Literackie)
Tłumaczka literatury francuskiej i hiszpańskiej. W 2010 r. otrzymała Nagrodę „Literatury na Świecie”. Za przekład „Psiej trawki” Raymonda Queneau była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia (2015). Tłumaczyła m.in. Leconte’a de Lisle’a, Charles’a Baudelaire’a, Emilię Pardo Bazán, J.M.G. Le Clézia oraz Paula Ricoeura.

KRZYSZTOF MAJER za przekład z języka angielskiego: Michael Herr „Depesze” (Karakter)
Tłumacz literatury pięknej oraz tekstów naukowych. Specjalizuje się we współczesnej literaturze północnoamerykańskiej (Kanada). Za przekład „Listów” Allena Ginsberga otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie” (2015). Za przekład na angielski fragmentów „Kucając” Andrzeja Stasiuka otrzymał w 2016 r. II nagrodę w konkursie John Dryden Translation Competition.

MONIKA MUSKAŁA za przekład z języka niemieckiego: Thomas Bernhard „Tak. Wyjadacze” (SW Czytelnik)
Tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, dramatopisarka. Przełożyła teksty m.in: Thomasa Bernharda, Wernera Schwaba i Heinera Müllera. W 2016 r. otrzymała Literacką Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS za przekłady literackie. Jej eseje ukazały się w albumach zdjęciowych Andreasa Horvatha „Jakutien” (2003) i „Heartlands” (2007).

PIOTR PAZIŃSKI za przekład z języka hebrajskiego: Szmuel Josef Agnon „Przypowieść o skrybie i inne opowiadania” (Nisza)
Pisarz, filozof, tłumacz, redaktor naczelny „Midrasza”, laureat Paszportu „Polityki” i Europejskiej Nagrody Literackiej. W 2015 r. opublikował zbiór esejów „Rzeczywistość poprzecierana”, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i wyróżniony Nagrodą „Literatury na Świecie”. Przekładał m.in. Lawrence’a Kushnera, Davida Roskiesa, Amosa Oza i Fanię Oz-Salzberger.

MARCIN SZUSTER za przekład z języka angielskiego: James Schuyler „Alfred i Ginewra” (PIW)
Od 2006 r. sekretarz redakcji „Literatury na Świecie”. Tłumaczy z angielskiego literaturę piękną, eseistykę, krytykę literacką oraz naukowe teksty humanistyczne. Przekładał między innymi M.H. Abramsa, Marshalla Bermana, Harolda Blooma, Williama S. Burroughsa, Boba Dylana, Paula de Mana i Henry’ego Greena.
<

Laureatów poznamy 7 kwietnia podczas uroczystej gali wieńczącej drugi dzień Festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”.

Kapituła Nagrody: Anna Wasilewska (przewodnicząca), Jacek S. Buras, Andrzej Jagodziński, Michał Kłobukowski, Sławomir Paszkiet, Justyna Sobolewska, Tomasz Swoboda.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]