Reklama

Ładowanie...

Nadali mi imię Nkatha, kobieta o silnym charakterze

25.07.2022
Czyta się kilka minut
Afryka przyciąga. Jednak aby móc tu pomagać, trzeba być silnym – mówi świecka misjonarka z Krakowa.
Ewa z jedną ze swoich podopiecznych. Kenia, 24 maja 2022 r.
T

Tereska ma błyszczące oczy, którymi patrzy tak, jakby od tego patrzenia zależało jej życie. Jak wszystkie dzieci z Kenii, uwielbia pstrokate bluzki i kolorowe koraliki wplecione w warkocze.

Ojca nigdy nie znała. Kiedy miała dwa lata, zmarła jej matka. Przygarnęła ją babcia, ale nie minęły nawet dwa tygodnie, a babcia też zmarła. Trafiła do stryjecznego dziadka, ale i on zmarł po dwóch tygodniach. Wieś wydała wyrok – Tereska jest przeklęta. Znalazł się wprawdzie jeszcze jakiś wujek, może brat, a może kuzyn mamy, ale stanowczo odmówił: „Nie wezmę jej, nie jestem gotowy na śmierć”.

W końcu Tereska trafiła do szkoły i sierocińca – jak na razie, tu nikt nie umarł.

Córka Adama

Ewa Korbut, świecka misjonarka pracująca w Kenii, takich historii zna mnóstwo. W Afryce mieszka niemal od czterech lat z krótkimi przerwami.

W kawiarni, w której się spotykamy,...

12974

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]