Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Na skróty
Artykuły na ten temat
Na skróty (4-11 XII)
Zmarł Stockhausen
Na skróty (28 XI - 4 XII)
Miłość, wiersz, filozofia
Na skróty (21-26 XI)
Zmarł Maurice Béjart. W wieku 80 lat zmarł wybitny choreograf, szef i założyciel Baletu XX Wieku. Béjart - pisze Jacek Marczyński w "Rzeczpospolitej" - "…
Na skróty (21-26 XI)
Zmarł Jan Kaczmarek. W wieku 62 lat we Wrocławiu zmarł Jan Kaczmarek, satyryk, autor piosenek, współtwórca kabaretu Elita i audycji radiowego Studia 202.…
Na skróty (6-12 XI)
Norman Mailer nie żyje. W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku pisarz, dziennikarz, dwukrotny laureat Pulitzera. Sławę przyniosła mu napisana w wieku 25 lat…
Na skróty (30 X - 5 XI)
Śmierć baletmistrza. W wieku 102 lat w Moskwie zmarł rosyjski baletmistrz i choreograf Igor Moisiejew, twórca wybitnych stylizacji ludowych i koncepcji około…
Na skróty (22-28 X)
Zmarł nestor emigracji. 26 października w Kingston pod Londynem zmarł w wieku 91 lat Jerzy Pietrkiewicz, poeta i prozaik, historyk literatury, autor m.in.…
Na skróty (16-23)
Zmarł twórca STS-u. W wieku 76 lat zmarł w Warszawie reżyser teatralny i aktor Jerzy Markuszewski, twórca Studenckiego Teatru Satyryków, działacz KOR-u,…
Na skróty (8-14 X)
Literacką Nagrodę Nobla otrzymała brytyjska pisarka Doris Lessing, o której pisze w tym numerze "TP" Jerzy Jarniewicz. Usunąć krzesła, ławki, mikrofony... "…
Na skróty (1-7 X)
Tegoroczną Nagrodę Literacką Nike otrzymał Wiesław Myśliwski za "Traktat o łuskaniu fasoli". Po raz pierwszy w historii tej nagrody otrzymał ją powtórnie ten…
Na skróty (24-30 IX)
Nagroda Kościelskich. Laureatem tegorocznej Nagrody Fundacji im. Kościelskich został 26-letni Mikołaj Łoziński, autor opublikowanej przez Wydawnictwo Znak…
Na skróty (17-23 IX)
"Bieguni, bieżeńcy, to nazwa sekty staroobrzędowców w dawnej Rosji. Mieli bardzo silne przekonanie, że nasz świat jest całkowicie podporządkowany Złemu i …
Na skróty (10-16 IX)
W wieku 75 w Wiedniu lat zmarł Joe Zawinul, pianista i kompozytor jazzowy. Pisze o nim w tym numerze Adam Poprawa. Minęło 30 lat od śmierci Marii Callas,…
Na skróty (3-9 IX)
W wieku 71 lat zmarł Luciano Pavarotti. Słynnego tenora żegna w tym nr. "TP" Tomasz Cyz. W wieku 74 lat zmarł Witold Leszczyński, reżyser filmowy, autor m.in…
Na skróty (27 VIII - 2 IX)
W wieku 93 lat zmarła Mira Michałowska, tłumaczka i pisarka, autorka przekładów książek Gertrudy Stein, Sylvii Plath, Thorntona Wildera, E.L. Doctorowa i…
Na skróty (20-26 VIII)
"Wiara nigdy nie jest dla mnie bez niewiary. Odczuwam to i teologicznie, i psychologicznie. Uważam, że wiara religijna jest zawsze czymś granicznym. Jest…
Na skróty (13-19 VIII)
"Ideologicznie nic się na razie na świecie nie składa po stronie radykalno-lewicowej, centrolewica uznała liberalną hegemonię, a neofundamentalistyczna prawica…
Na skróty (6-12 VIII)
"Dziedzictwo Auschwitz’’. Gdy opadała euforia po załamaniu się ZSRR - pisze węgierski noblista Imre Kertész w "Europie", dodatku do "Dziennika" - i gdy…
Na skróty (30VII-5 VIII)
Na bałtyckiej wyspie Farö w wieku 89 lat zmarł Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i teatralny. Dzień później w Rzymie, w wieku 94 lat zmarł Michelangelo…
Na skróty (23-29 VII)
W wieku 23 lat zmarł, najprawdopodobniej popełniwszy samobójstwo, Mirosław Nahacz, uważany za jednego z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia. Urodził się…
Na skróty (16-22 VII)
"Czym jest antropologia/etnografia? Wiesław Szpilka pisze: »Jest i inna przesłanka dla której wspominać nie tylko można, ale wręcz należy. Tak ją wykłada…
Na skróty (9-15 VII)
"Conrad był oczywistością. Trzeba było czytać i cenić. Gdy nie było szansy na zwycięstwo, wystarczało Conradowskie »tak trzeba«. Taki jest etos AK-owski, gdy…
Na skróty (1-8 VII)
"Czemu uciekam od muzyki na pustynię - bez wyobraźni. Bez uczucia innego niż ta przestrzeń sucha i jałowa. Poza jej horyzontem strach, rozpacz czy zwątpienie…
Na skróty (24 VI - 1 VII)
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. To było siedemnaste już spotkanie z kulturą żydowską. W programie znalazły się koncerty (od kantorów po hiphopowców),…
Na skróty (17-24 VI)
Historia, czyli dzieje ludzi. ,,W szkołach angielskich - mówi w czerwcowych "Nowych Książkach" mieszkający w Wielkiej Brytanii historyk Adam Zamoyski, prezes…
Na skróty (11-17 VI)
Przyznawaną przez Instytut Książki nagrodę "Transatlantyk" dla najwybitniejszego popularyzatora literatury polskiej otrzymał w tym roku Albrecht Lempp, tłumacz…
Na skróty (4-10 VI)
"Tradycyjna rodzina, którą znamy i o którą robi się dziś taki raban, jest wytworem konkretnych warunków ekonomicznych, społecznych, religijnych ostatnich stu…
Na skróty (28 V-3 VI)
"Brak dziś nam jako społeczeństwu życzliwości i pogłębionej wiedzy o sytuacji Polaka we własnym kraju. I oto tego skutki: odcinamy się, potępiamy, skreślamy.…
Na skróty (21-27 V)
"Umieranie stało się jednym z niezliczonych procesów wytwórczych nowoczesnego życia gospodarczego, nawet jeśli procesem negatywnym. A przecież w ludzkim życiu…
Na skróty (14-20 V)
W wieku 82 lat w Rzeszowie zmarł prof. Wiktor Zin, architekt i rysownik, działacz na rzecz ochrony zabytków, autor audycji radiowych i programów telewizyjnych…
Na skróty (7-13 V)
Minęło 20 lat od śmierci Konstantego Jeleńskiego, wybitnego krytyka, współpracownika paryskiej "Kultury", niestrudzonego propagatora na Zachodzie twórczości…
Na skróty (30 IV - 6 V)
Waniek i Śląsk. W kwietniowych "Nowych Książkach" Piotr Szewc rozmawia z Henrykiem Wańkiem. Malarz i pisarz mówi o rodzinnym Śląsku: "Śląska przestałem się…
Na skróty (23-29 IV)
27 kwietnia w wieku 80 lat zmarł Mścisław Rostropowicz, wybitny wiolonczelista rosyjski. Zaprzyjaźniony z Benjaminem Brittenem, Siergiejem Prokofiewem i…
Na skróty (16-22 IV)
W wieku 75 lat w stolicy zmarł Andrzej Kurylewicz, kompozytor i pianista, wybitny jazzman, twórca muzyki filmowej (m.in. tematu z serialu "Polskie drogi") i…
Na skróty (9-15 IV)
"Bóg gnostycki nie jest u Przybylskiego rekwizytem z dziejów religii - prostym zapożyczeniem obrazów Demiurga, pana i stwórcy »tego świata«, z dualistycznych…
Na skróty (2-8 IV)
W wiedeńskiej galerii Kunstforum otwarto wystawę "Eros w sztuce nowoczesnej", prezentującą blisko 200 dzieł powstałych od końca XIX w. - prace m.in. Maneta,…
Na skróty (26 III-1 IV)
"Wraz z utratą wrogów Polska zawsze traciła wolność i duszę. Traciła także mnóstwo krwi, ale teraz musi walczyć sama ze sobą. Ta nieprzewidziana dla wielu…
Na skróty (19-25 III)
Według badań przeprowadzonych przez Zakład Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie około połowa Polaków w ogóle nie czyta książek. Jako osoby…
Na skróty (12-18 III)
Minister kultury i prezydent Warszawy zdecydowali, że stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie zbudowane według zwycięskiego w konkursie, ale wzbudzającego…
Na skróty (5-11 III)
W wieku 64 lat zmarł Tadeusz Nalepa, wybitny muzyk bluesowy i rockowy, współzałożyciel grup Blackout i Breakout. O "ojcu polskiego bluesa" pisze w tym numerze…
Na skróty (26II - 4III)
Oscary za najlepszy film i reżyserię trafiły do rąk Martina Scorsesego, autora "Infiltracji". Za najlepszych aktorów Akademia uznała Helen Mirren ("Królowa") i…
Na skróty (19-25 II)
Za odwagę, humanizm i filozoficzną głębię. Tegorocznym laureatem Wielkiej Nagrody Jerozolimskiej został Leszek Kołakowski, drugi po Zbigniewie Herbercie Polak…
Na skróty (12-18 II)
"Nie mieliśmy królobójców, bo Polacy byli i są niezwykle szlachetni, to jest taki naród, który nigdy nikomu nic złego nie zrobił, ani swoim władcom, ani swoim…
Na skróty (5-11 II)
Na skróty (29 I-4 II)
25-lecie istnienia obchodzi kwartalnik historyczny "Karta". "Nic się w nas nie skończyło ani nie kończy. Jesteśmy raczej w środku drogi. Nie mamy docelowych…
Na skróty (22-28 I)
W wieku 75 lat w Warszawie zmarł Ryszard Kapuściński, pisarz, dziennikarz, klasyk światowego reportażu. Jego pamięci poświęcamy towarzyszący temu numerowi "TP…
Na skróty (15-21 I)
"Interesuje mnie wydobywanie czegoś, co jest w ciemności, co zostało zepchnięte do nieświadomości. Emocje wzbudza wszystko to, czego nie rozumiemy, z czym nie…
Na skróty (8-14 I)
"Jest rzeczą nieodzowną, żeby co pewien czas odzierać poezję z ozdób. Analogia jest ważna w takiej mierze, w jakiej nowy obraz unieważnia dawne obrazowanie,…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Page
5
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »