Zmarł twórca STS-u. W wieku 76 lat zmarł w Warszawie reżyser teatralny i aktor Jerzy Markuszewski, twórca Studenckiego Teatru Satyryków, działacz KOR-u, współpracownik podziemnej "Solidarności".
Minęło 20 lat od śmierci Igora Newerlego, pisarza, autora m.in. rozliczeniowej książki "Zostało z uczty bogów" i adresowanego do młodzieży "Chłopca z Salskich Stepów".
W pałacu Erazma Ciołka. Przy ulicy Kanoniczej w Krakowie, w budynku dawnego pałacu Biskupa Erazma Ciołka powstała galeria "Sztuka Dawnej Polski. XII - XVIII wiek", oddział Muzeum narodowego. Zobaczyć tu można dzieła romańskie, gotyckie i barokowe, m.in. słynną XV-wieczną Madonnę z Krużlowej oraz kamienny relief "Modlitwa Chrystusa w Ogrójcu" autorstwa Wita Stwosza. O galerii wkrótce napiszemy w "TP" więcej.
Targi Książki w Krakowie. Ponad 200 pisarzy, a wśród nich m.in. Jonathan Carroll, Małgorzata Musierowicz, Sławomir Mrożek, Marcin Świetlicki oraz Olga Tokarczuk, spotka się z czytelnikami podczas 11. Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 25-28 października.
Grand Prix dla "Nocnego pociągu". Zakończył się XXIII Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Grand Prix w międzynarodowym konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" otrzymał "Nocny pociąg" w reż. Yi Nan Diao (Chiny/Hongkong/Francja), nagrodę specjalną jury - "Ex Drummer" w reż. Koena Mortiera (Belgia/Holandia/Włochy/Francja). W konkursie warszawskim zwyciężyła "Wizyta orkiestry" w reż. Erana Kolirina (Izrael/Francja), nagroda specjalna zaś przypadła "Klasie" w reż. Ilmara Raaga (Estonia). Za najlepszy film dokumentalny uznano "Dotknięcie kamieni czasu" Garine’a Torossiana (Kanada/Armenia).
Nie będzie szkoły polskiej. "Nasze kino ma wielki potencjał, ale działa w społecznym rozproszeniu. Brakuje aktywnych środowisk, które kiedyś były oparciem dla Munka, Skolimowskiego, Kieślowskiego, Holland. Wołanie o »więcej zaangażowania« trafia w próżnię. Zwrot kina w stronę bajki wydaje się próbą szukania nowego idealizmu, nowej drogi do widza. Czy skuteczną?" - pyta w "Gazecie Wyborczej" Tadeusz Sobolewski, inaugurując kolejną dyskusję na temat stanu polskiego kina.
Amerykańskie nagrody. Anna M. Cienciala, Marci Shore, Marek Bartelik i Michael Bernhard to naukowcy, którym przypadły nagrody z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych przyznawane przez Polski Instytut Naukowy w Ameryce.
"Dziwny jest ten kraj". Główna nagroda XVI festiwalu polskich wideoklipów Yach Film przypadła Maciejowi Szupicy i Przemysławowi Adamskiemu, twórcom teledysku do utworu grupy Pink Freud "Dziwny jest ten kraj".