Reklama

Na ołtarzu alianckiej polityki

Na ołtarzu alianckiej polityki

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Lee Trimble, autor książki „Ocalić jeńców”: Amerykańscy generałowie wysłali samotnie zwykłego pilota na misję przeciw Sowietom – tylko po to, żeby ktoś na górze miał czyste sumienie.
Wojskowy dokument tożsamości pilota Roberta Trimble’a. Fot. Materiały prasowe
M

MARCIN MAKOWSKI: Jakie to uczucie – nie wiedzieć praktycznie do samego końca, że Pana ojciec miał tak niesamowity epizod podczas II wojny światowej, który omal nie ujrzał światła dziennego?

LEE TRIMBLE: Ojciec miał 85 lat, kiedy na moją prośbę niechętnie zaczął się dzielić swoimi przeżyciami z II wojny. Gdy opowiedział o wszystkim, o tych szalonych rajdach w poszukiwaniu jeńców na tyłach strefy sowieckiej, byłem w szoku. Przez całe życie wydawał mi się zupełnie normalnym facetem, a tu nagle miałem wrażenie, że rozmawiam z kimś obcym.

Nie było żadnych wskazówek? Ani razu nie pochwalił się swoim bohaterstwem?

Ani razu. Oczywiście wiedzieliśmy, że był świetnym pilotem bombowców, który odbył 35 lotów bojowych nad III Rzeszą, ale to było wszystko. Matka zdawała sobie sprawę, że był przez jakiś czas w ZSRR, ale nawet...

8430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]