Reklama

Ładowanie...

"Myślę o miłości do was..."

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Przygotowując w okresie matury (rok 1974) pracę o Wyspiańskim przeczytałem książkę Ireny Sławińskiej Sceniczny gest poety. Po tej lekturze chciałem koniecznie poznać inne prace Autorki i studiować pod jej kierunkiem. Tak trafiłem na KUL.
P

Pani Profesor była zawsze wymagająca, chociaż wobec zaznaczającej się już wówczas “feminizacji" polonistyki z większą pobłażliwością traktowała nieliczne grono studentów-mężczyzn. Wszyscy byliśmy zauroczeni wiedzą naszej Mistrzyni, a równocześnie świadomi swoich luk w wykształceniu ogólnym. Dla niej nie istniały bariery językowe ani trudności w zdobywaniu materiałów. Dziwiła się naszej opieszałości, jeśli kwerendy do pracy magisterskiej należało zrobić w Krakowie, Łodzi, Warszawie czy we Lwowie! Po wakacjach oczekiwała sprawozdań z przeczytanych książek, postępów w nauce języków etc.

Współpraca z Panią Profesor oznaczała wypłynięcie na szerokie wody. Opatrzność dała mi szansę towarzyszenia Profesor Sławińskiej w najbardziej dojrzałym okresie jej aktywności naukowo-badawczej. Od 1975 kierowała nowo utworzoną w KUL-u Katedrą Dramatu i Teatru. Wykrystalizowane...

8150

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]