Reklama

Muzeum do likwidacji?

Muzeum do likwidacji?

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Przed kilkoma dniami ogłoszono, że warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zwalnia pracowników. Czy to oznacza jego koniec? Jeśli tak, to co stanie się z najważniejszą kolekcją dawnej techniki w Polsce?

​Muzeum otwarto dla zwiedzających w 1955 r., w ukończonym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Było instytucją młodą, ale nawiązującą do znacznie starszej warszawskiej tradycji. W 1875 r. powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa (zlikwidowano je w 1951 r.). W 1929 r. Kazimierz Jackowski tworzy Muzeum Techniki i Przemysłu, którego zbiory podczas wojny uległy rozproszeniu, a sama placówka zakończyła działalność.
Po latach Muzeum Techniki i Przemysłu udało się na nowo zebrać imponującą kolekcję: ponad 15 tys. eksponatów. Są w niej obiekty unikalne, jak aeroskop, czyli ręczna kamera filmowa o napędzie automatycznym, skonstruowana przez Kazimierza Prószyńskiego, tzw. lotnia Tańskiego z 1895 r., pierwsza polska pralka mechaniczna Marysia z lat 30. ubiegłego stulecia, jedyny w kraju działający egzemplarz Enigmy czy prototypy samochodów, m.in. warszawy 210 i syreny 110. Kolekcja Muzeum pozwala...

3448

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]