Reklama

Mrożek w Mrożku

Mrożek w Mrożku

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Sławomir Mrożek: TANGO Z SAMYM SOBĄ. UTWORY DOBRANE - "Na wszelki wypadek żegnam się z Publicznością" - napisał Sławomir Mrożek we wstępie do "Uwag osobistych", swojej ostatniej książki, w której zresztą zebrano teksty napisane przed autobiograficznym "Baltazarem", powstałym podczas rekonwalescencji po udarze mózgu. Deklaracja niepokojąca, bo choć warunkowa, brzmi serio. Skłania do tego, by spojrzeć wstecz na Mrożkowe dzieło. Propozycję takiego spojrzenia przynosi edytorsko niezwykle efektowny - opracowanie graficzne Tomasza Leca - tom, który przygotował Tadeusz Nyczek.
"

"Jest, owszem, dość nietypowa - pisze o książce antologista. - Ani to więc Mrożek esencjonalnie reprezentacyjny, w stylu »Mrożek Readers«, ani rankingowy »Mrożek the Best«... Niechże się zatem teksty układają podług meandrycznie się wijącego, niespokojnego żywota uosobionego tu przez kogoś, kto przez te kilkadziesiąt lat był tak zwanym polskim inteligentem, choć wywodził się z drobnomieszczaństwa na poły chłopskiego. Który przeszedł skomplikowaną drogę uczestnika kilku, a może i kilkunastu zwrotów akcji dokonanych przez współczesną historię... Kto wplątany wskutek błędów naiwnej młodości w niejedno głupstwo tej historii, umiał się jednak z niej wyplątać i dość daleko zaszedł w jej demaskowaniu i ośmieszaniu. Który wyrwał się wreszcie na wolność i został kronikarzem tego specyficznego »domu na granicy«, jakim było zamieszkanie człowieka Wschodu na Zachodzie".

...

3951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]