Reklama

Mrożek w Mrożku

Mrożek w Mrożku

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Sławomir Mrożek: TANGO Z SAMYM SOBĄ. UTWORY DOBRANE - "Na wszelki wypadek żegnam się z Publicznością" - napisał Sławomir Mrożek we wstępie do "Uwag osobistych", swojej ostatniej książki, w której zresztą zebrano teksty napisane przed autobiograficznym "Baltazarem", powstałym podczas rekonwalescencji po udarze mózgu. Deklaracja niepokojąca, bo choć warunkowa, brzmi serio. Skłania do tego, by spojrzeć wstecz na Mrożkowe dzieło. Propozycję takiego spojrzenia przynosi edytorsko niezwykle efektowny - opracowanie graficzne Tomasza Leca - tom, który przygotował Tadeusz Nyczek.
"

"Jest, owszem, dość nietypowa - pisze o książce antologista. - Ani to więc Mrożek esencjonalnie reprezentacyjny, w stylu »Mrożek Readers«, ani rankingowy »Mrożek the Best«... Niechże się zatem teksty układają podług meandrycznie się wijącego, niespokojnego żywota uosobionego tu przez kogoś, kto przez te kilkadziesiąt lat był tak zwanym polskim inteligentem, choć wywodził się z drobnomieszczaństwa na poły chłopskiego. Który przeszedł skomplikowaną drogę uczestnika kilku, a może i kilkunastu zwrotów akcji dokonanych przez współczesną historię... Kto wplątany wskutek błędów naiwnej młodości w niejedno głupstwo tej historii, umiał się jednak z niej wyplątać i dość daleko zaszedł w jej demaskowaniu i ośmieszaniu. Który wyrwał się wreszcie na wolność i został kronikarzem tego specyficznego »domu na granicy«, jakim było zamieszkanie człowieka Wschodu na Zachodzie".

...

3951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]