Reklama

Rewers Mrożka

Rewers Mrożka

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Oto zapiski mężczyzny przedwcześnie dotkniętego andropauzą, rozmiłowanego w samoponiżeniu, dziwaka i mizantropa, który wszelako najbardziej nie lubi samego siebie. Cały Mrożek?
Rysunek Sławomira Mrożka ryc. Oficyna Literacka Noir sur Blanc
P

Pierwszy tom „Dziennika” Sławomira Mrożka zawierający zapiski z lat 1962–1969 okazał się najbardziej kontrowersyjną premierą wydawniczą roku 2010. Reakcje na tę książkę były przecież nad wyraz żywe, pojawiły się oceny skrajne: od przesadnego entuzjazmu do całkowitego odrzucenia; zupełnie tak, jakby krytycy wypowiadający się podówczas na temat dzieła nie mieli do czynienia z tym samym przedmiotem. „Ależ to jest książka!” – zawołał zachwycony Adam Poprawa. „Książka jest pokraczna, w wielu miejscach żenująca i zwyczajnie nudna” – zanotował zdegustowany Andrzej Horubała.

Ponury żart

O szerszych reakcjach czytelników trudno cokolwiek pewnego powiedzieć, choć dźwięczą mi jeszcze w uszach kawiarniane złośliwości i pretensje, jakie formułowano podówczas pod adresem tej książki, a osobliwie Wydawnictwa Literackiego, które rzekomo opublikowało coś, czego nie...

13744

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]