Reklama

Mowa krzyża

Mowa krzyża

10.04.2005
Czyta się kilka minut
17 października 1978 r., dwadzieścia cztery godziny po wyborze na papieża, Jan Paweł II nagle i niespodziewanie - wbrew odwiecznym watykańskim protokołom i zwyczajom - opuścił mury Watykanu, udając się do... szpitala im. Gemellego, by odwiedzić ciężko chorego przyjaciela (biskupa Andrzeja Marię Deskura) i spotkać się z innymi chorymi. Był pierwszym dostojnikiem współczesnego świata, który swoją posługę rozpoczął od wizyty u cierpiących. Temat cierpienia, samo cierpienie, stanie się znakiem rozpoznawczym tego pontyfikatu, podobnie jak... szpital Gemellego, dokąd nieraz zaprowadzą Jana Pawła II jego własne choroby.

“U progu mojego pontyfikatu - mówił wówczas do chorych - chcę oprzeć się przede wszystkim na tych, którzy cierpią (...). Sądząc po ludzku, jesteście słabi, chorzy, lecz jesteście także bardzo potężni, jak potężny jest Jezus Chrystus ukrzyżowany". Pastoralne i teologiczne myślenie Papieża było przede wszystkim myśleniem według cierpienia. Trudno się dziwić, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który pisał dokumenty w całości poświęcone tej mrocznej stronie ludzkiego życia, na czele ze słynnym listem “Salvifici doloris. O chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia".

Dla Papieża najgłębszą odpowiedzią na pytanie o cierpienie jest krzyż Jezusa Chrystusa. Jest to odpowiedź najpełniejsza, co wcale nie oznacza, że w pełni wyczerpująca, w tym sensie, że nie do końca rozwiązuje tajemnicę konkretnego ludzkiego cierpienia. Chrystus nie znosi jego tajemnicy i również...

4781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]