Moje Wielkanoce

Wielkanoce, zwłaszcza te w Charkowie i Rzymie, nauczyły mnie znaczenia wspólnoty dla mojej wiary.

Reklama

Moje Wielkanoce

Moje Wielkanoce

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Wielkanoce, zwłaszcza te w Charkowie i Rzymie, nauczyły mnie znaczenia wspólnoty dla mojej wiary.
W

W tyle głowy kołacze się myśl, że to może być moja ostatnia Wielkanoc na ziemi. Jeśli nie, i tak będzie dla mnie najdziwniejszą Wielkanocą w życiu. Przeżyłem ich dobrze ponad osiemdziesiąt. Wspomnienia trochę się mieszają, jedne święta zachodzą na drugie, trzydzieste na czterdzieste piąte.

Mimo to napiszę o moich zwykłych Wielkanocach. Po to, żeby lepiej zrozumieć tę niezwykłą, tegoroczną.

Z pierwszych dwunastu lat zachowałem tylko wspomnienie świątecznych pisanek, bab i mazurków, nic religijnego. Wprawdzie rodzice jakoś się otarli o inicjowany przez benedyktynów ruch liturgicznej odnowy (posługiwali się łacińsko-polskim „Mszałem Rzymskim” Lefebvre’a wydanym przez benedyktynów z Tyńca w 1932 r.), jednak nie sądzę, żeby uczestniczyli w Triduum Sacrum; a już na pewno nas, dzieci, na te długie, odprawiane po łacinie nabożeństwa nie zabierali.

...

7785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zastanawiałam się właśnie jak Księdzu podziękować za garść tych pięknych wspomnień i z pomocą przyszedł mi fragment dzisiejszego czytania "Pan Bóg obdarzył mnie językiem wymownym, bym umiał pomóc strudzonemu krzepiącym słowem." Dziękuję!

W ktorym tygodniku powszechnym mozna znalezc cytowane kazanie o. Cantalamessy? Maze ktos wie

proszę wpisać cantalamessa w wyszukiwarkę TP [prawy górny róg strony, obok lupka]

Bardzo trudne, bo ta wspólnota wyznawców Chrystusa, jak tylko sięgam wstecz pamięcią, była podzielona-na zasadzie osądzenia brata w wierze(jego intencji), odsądzenia-od czci i wiary i wykluczenia go-ze wspólnoty "prawdziwych" wyznawców Chrystusa. Tygodnik Powszechny był dla mnie pierwszym kontaktem z opcją Kościoła otwartego, który od posoborowego aggiornamento, przebija się z tym nowym ujęciem "depozytu wiary" na swej drodze ku Ojcu. Dlaczego jednak tak się dzieje, że gdy ta misyjna otwartość Kościoła na świat, została tak wyraźnie wyartykułowana w naukach obecnego papieża, to w tym momencie liturgicznego apogeum AD 2020, kościoły są pozamykane, tak że ani Odkupienie Krzyża, ani Zmartwychwstanie nie będą światu ogłoszone.???. Nie umiem teraz tego odczytać, tak że na ten czas nie przychodzi mi na myśl nic innego, jak tylko anty-rezurekcja: "Zwycięstwo śmierci, piekła i szatana..."

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]