Reklama

Ładowanie...

Mój brudny piasek

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Nie wiem jak inni, ale ja nie mam zamiaru. Nie wypełnię! Nie wypełnię Wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, choć jako właściciel gruntu rolnego o powierzchni jednego hektara z kawałkiem mógłbym za to uzyskać w nieodległej przyszłości kęs grosza z kasy Unii Europejskiej.
A

A uczynię tak lub raczej nie-uczynię nie dlatego, że nie umiem, bo co to za sztuka wpisać do formularza nazwisko, imię, oświadczenie o powierzchni działki, oświadczenie o sposobie jej wykorzystania oraz datę i podpis. Jak najbardziej umiem. Uczynię tak lub raczej nie-uczynię z przyczyn zasadniczych: konstytucyjnych, gospodarczych i moralnych.

Po pierwsze dlatego, że wszyscy obywatele Rzeczypospolitej powinni być równi wobec prawa, gdy tymczasem według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściciele gruntów rolnych dzielą się na dwie grupy. Do jednej - poniżanej i dyskryminowanej - należą właściciele gruntów. Do innej - uprzywilejowanej - należą ci, którzy utrzymują grunty w “dobrej kulturze rolnej", a więc chronią ziemię przed erozją, utrzymują odpowiedni poziom próchnicy, zachowują odpowiednią strukturę gleby i zachowują naturalne środowisko...

3311

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]